Chrześcijański Tydzień Społeczny 


 • CHTS

  CHRZEŚCIJAŃSKI
  TYDZIEŃ SPOŁECZNY

  Spotkanie, dialog na rzecz wspólnego dobra

 • CHTS

  CHRZEŚCIJAŃSKI
  TYDZIEŃ SPOŁECZNY

  Spotkanie, dialog na rzecz wspólnego dobra

 • CHTS

  CHRZEŚCIJAŃSKI
  TYDZIEŃ SPOŁECZNY

  Spotkanie, dialog na rzecz wspólnego dobra

 • CHTS

  CHRZEŚCIJAŃSKI
  TYDZIEŃ SPOŁECZNY

  Spotkanie, dialog na rzecz wspólnego dobra

 • CHTS

  CHRZEŚCIJAŃSKI
  TYDZIEŃ SPOŁECZNY

  Spotkanie, dialog na rzecz wspólnego dobraI CHRZEŚCIJAŃSKI TYDZIEŃ SPOŁECZNY

"Wspólnotowość drogą rozwoju Polski"

11-13 kwietnia 2008, Wrocław

MEDIA O TYGODNIU


Radio Rodzina

http://www.radiorodzina.pl/Przygotowany przez organizacje społeczne i pozarządowe chrześcijański tydzień społeczny rozpoczął się wczoraj we Wrocławiu.

Jak powiedział rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego, ks. prof. Waldemar Irek, jest to uroczysty powrót do tradycji tygodni chrześcijańskich, którą zapoczątkowała Francja, ale w poszerzonej formule – bo nie jest to już jedynie katolicki tydzień społeczny – a chrześcijański. Stąd też refleksje podczas dyskusji dotyczą wszystkich chrześcijan. Stąd obecność na spotkaniach także biskupa luterańskiego i przedstawicieli kościoła prawosławnego. O idei Chrześcijańskiego Tygodnia Społecznego mówi o. Norbert Frejek SJ – Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Chrześcijański Tydzień Społeczny:Radio Rodzina : Ojciec Norbert Frejek SJ : pobierz .mp3 lub posłuchajGościem honorowym Chrześcijańskiego Tygodnia Społecznego jest były prezydent RP Lech Wałęsa. Jako pierwszy wygłosił on swój wykład, podczas którego mówił m.in. o trudnym położeniu pokolenia, które przeżyło komunizm oraz o szansy, jaką ma przed sobą młodsze pokolenie:Radio Rodzina : Prezydent RP Lech Wałęsa : pobierz .mp3 lub posłuchajPo wystąpieniu Lecha Wałęsy dyskutowano o wspólnotowości jako drodze i warunku rozwoju Polski. W panelu dyskusyjnym na ten temat udział wzięli: bp Adam Dyczkowski, Janusz Śniadek, Maciej Płażyński, Rafał Matusiak, Michał Drozdek, ks. Aleksander Konechowicz i o. Ludwik Wiśniewski.

Odbywającym się pod hasłem "Wspólnotowość drogą rozwoju Polski" Chrześcijański Tydzień Społeczny potrwa jeszcze do niedzieli, a w programie znajduje się jeszcze m.in. koncert Mieczysława Szczęśniaka i dyskusja z udziałem Tadeusza Mazowieckiego na temat: „Wartości tożsamość przyszłość- co będziemy cenić w XXI wieku?”

W ramach Chrześcijańskiego Tygodnia Społecznego odbyła się dziś (12 kwietnia) dyskusja na temat: Edukacja i wychowanie - klucz do rozwoju Polski, w której udział wzięli: przełożona wspólnoty „Chleb Życia” siostra Małgorzata Chmielewska, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Wrocław Lilla Jaroń, minister edukacji narodowej w latach 1997 – 2000 prof. dr hab. Mirosław Handke, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr hab. Leszek Pacholski oraz wiceminister edukacji narodowej Krzysztof Stankowski.

Przełożona wspólnoty „Chleb Życia” siostra Małgorzata Chmielewska ubolewała, że program katechizacji sprowadza się wyłącznie do przekazywania wiedzy, a nie tworzenia systemu wartości i działania według niego.Radio Rodzina : Siostra Małgorzata Chmielewska : pobierz .mp3 lub posłuchajZe zdaniem siostry Chmielewskiej zgodzili się wszyscy uczestnicy panelu dyskusyjnego. Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Wrocław Lilla Jaroń twierdzi, że dzisiejsze szkoły nie przygotowują do życia w społeczeństwie jako osoba dorosła.Radio Rodzina : Lilla Jaroń : pobierz .mp3 lub posłuchajDyskusja nie wyczerpała tematu edukacji i wychowania w kontekście życia w społeczeństwie, dlatego organizatorzy postanowili przenieść dalszą część dyskusji na spotkania w grupach roboczych.

Uroczystą Mszą św. w archikatedrze wrocławskiej zakończył się 13 kwietnia Chrześcijański Tydzień Społeczny pod hasłem: „Wspólnotowość drogą rozwoju Polski”. Zanim podsumowano to, o czym mówiono przez ostatnie trzy dni w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu i Przyjęto Deklarację Końcową Chrześcijańskiego Tygodnia Społecznego, odbył się ostatni panel dyskusyjny z udziałem m.in. Tadeusza Mazowieckiego, Marka Jurka, Wiesława Chrzanowskiego czy Kazimierza Michała Ujazdowskiego na temat: Wartości, tożsamość, przyszłość- co będziemy cenić w XXI wieku?

Biorący udział w dyskusji zgodnie stwierdzili, że wartości – choć dla każdego inne – nie są dziś takie, jak być powinny, a i przyszłość pod tym względem nie jest kolorowa – wartości są zatracane. Wobec tego większą część dyskusji poświęcono nie temu, jak będzie, a jak powinno być. Mówi były marszałek sejmu, przewodniczący Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek:Radio Rodzina : Marek Jurek : pobierz .mp3 lub posłuchajO tym, czego trzeba wymagać od każdego człowieka w kontekście troski o jego wychowanie mówi o. Marek Pieńkowski OP z Dominikańskiego Centrum Duchowości Kultury i Społeczeństwa w Europie:Radio Rodzina : Ojciec Marek Pieńkowski OP : pobierz .mp3 lub posłuchajW Deklaracji Końcowej uczestnicy Chrześcijańskiego Tygodnia Społecznego wyznali, że jako ludzie wiary pragną wspólnie budować przyszłość i zmieniać świat. Zapowiedziano również kolejny Chrześcijański Tydzień Społeczny – już za rok.Powrót do : media o Tygodniu w 2008 roku
 strzałka do góry